První virtuální Konference GIS Esri v ČR
Ve dnech 4.–5. listopadu se kanceláře firmy ARCDATA PRAHA proměnily na dvě profesionální vysílací studia. 29. ročník Konference GIS Esri v ČR se totiž stal prvním, který se musel odehrát pouze virtuálně.
Hlavní téma Digitální transformace a COVID-19 jako její akcelerátor nás provázelo oběma konferenčními dny, jejichž program jsme rozdělili do čtyř dvouhodinových živě vysílaných bloků. Jednotlivé přenosy byly zaměřeny na aktuální projekty veřejné správy, technologické novinky a na oblast inženýrských sítí.
Během živého vysílání zazněly přednášky nejen o GIS a jeho využití v nejrůznějších oborech, ale také o digitální transformaci společnosti a čtvrté průmyslové revoluci, kterou právě prožíváme. Pojďme si nyní připomenout, jak to celé probíhalo.
Špičkové projekty a digitální transformace společnosti
Zahájení konference se tradičně zhostil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl, který byl zároveň i moderátorem celé dopolední sekce. O tématu digitální transformace a Průmyslu 4.0 hovořil se špičkovým odborníkem na robotiku a kybernetiku – prof. Ing. Vladimírem Maříkem DrSc., dr. h. c.
Hned poté jsme účastníky konference nechali prostřednictvím videoreportáží nahlédnout do využití ArcGIS v nejrůznějších organizacích. Nakoukli jsme například pod pokličku Armády České republiky, kdy plk. gšt. Jan Marša Ph.D., ukázal, jak GIS pomáhá s organizací projektu Chytré karantény a jak všem zúčastněným organizacím podává přehled aktuálních informací.
Plk. Ing. Jan Brothánek z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR zase vysvětlil, jak GIS ulehčuje každodenní práci hasičů. Tím, jak GIS usnadnil komunikaci s veřejností během jarního nouzového stavu, se zabývalo video Magistrátu města Jihlavy.
Svoji videoreportáž představil i Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), který v ní demonstroval, jak pomocí dat řídit městské projekty a budovat město budoucnosti od lepší správy inženýrských sítí a nemovitého majetku přes územní plánování až po simulace záplavových oblastí a modelování pohybu obyvatel ve městě a jeho okolí.
Reportáž Zeměměřického úřadu zase shrnula aktuálně poskytované služby úřadu a ředitel Ing. Karel Brázdil, CSc., v ní představil, co chystají do budoucna.
Ani letos jsme neopomenuli upozornit na zajímavé projekty a cenu ředitele ARCDATA tak letos získalo Statutární město Přerov za komplexní využití GIS při správě města a zejména při vedení jeho digitální technické mapy. Nahlédnout do jejich „kuchyně“ jsme pak mohli v další videoreportáži. Gratulujeme!
Nové aplikace Zeměměřického úřadu a Digitální technická mapa
Během bloku věnovaného veřejné správě byla účastníkům podrobně představena nová generace aplikací Zeměměřického úřadu (Geoprohlížeč, Analýzy výškopisu a Archiv). Mgr. Jiří Čtyroký, Ph.D., z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy se věnoval problematice BIM na příkladu Prahy a zbývající dvě přednášky se zabývaly projektem Digitální technické mapy (Ing. Jiří Formánek) a územním plánováním z pohledu kraje (Ing. Martin Tejkal, Ph.D.). V závěru sekce pak zařazena panelová diskuze na téma Digitální technické mapy, jíž se účastnilo několik zástupců realizačního týmu, kteří hovořili o aktuálním stavu projektu, upozornili na potřebnou digitální transformaci a odpovídali na dotazy od posluchačů.
Nové technologie pro správu inženýrských sítí
Velké pozornosti se těšila i sekce inženýrských sítí, a to zejména protože v tomto oboru dochází k technologické obměně softwaru, kdy se upouští se od přístupu tzv. těžkého klienta a společnosti postupně nasazují nové moderní pojetí GIS, které je orientované na využívání serverových služeb.
Bylo nám proto ctí uvítat experty v této oblasti přímo z Esri – Jeffa Rashida a Patricka Demera, kteří představili principy této generační obměny. Se svými zkušenostmi se poté podělily i české organizace jako například ČEZ Distribuce, Pražská teplárenská či PRE.
Nejžhavější technologické novinky
Samozřejmě nesmíme opomenout ani sekci technologických novinek, která je pod taktovkou specialistů z ARCDATA PRAHA a kde uživatele pravidelně seznamujeme s užitečnými tipy a triky či s plány rozvoje ArcGIS do budoucna.
Tím však konference nekončí
Tečkou za konferencí bylo vysílání šesti konferenčních workshopů, které nabídly praktické ukázky z nejrůznějších oblastí práce s ArcGIS. Ani tím však odborný program konference neskončil. Na našem YouTube kanálu je totiž k dispozici dalších 15 předtočených uživatelských přednášek a na našich stránkách je 20 internetových map a aplikací, které se týkají nejrůznějších oborů, ať už z oblasti veřejné správy, dálkového průzkumu Země nebo využití v dopravě.
Jak mohou GIS pomoci právě vám?
GIS umožňuje podívat se na data z nové perspektivy a nacházet souvislosti, které by jinak nebyly zřejmé. Pojďte se dozvědět víc o tom, co GIS dokáže, na našich stránkách See What Others Can’t.