Novinky a zajímavosti z Uživatelské konference Esri 2021

Dne
22
.
7
.
2021

Propojování světů GIS a BIM, využití technologií Kubernetes i zpracování a hostování rastrových dat v cloudu – to jsou jen některé současné trendy v technologiích GIS, které byly na konferenci představeny.

Jan SoučekJan Souček

Na Uživatelské konferenci Esri pořádané v San Diegu se tradičně schází několik desítek tisíc odborníků GIS z celého světa. Pandemie koronaviru však způsobila, že se již druhý ročník v řadě musel odehrát virtuálně. I když tím návštěvníci přišli o možnost setkávat se tváří v tvář, odborná náplň konference nijak neutrpěla. Živě či ze záznamů jsme mohli sledovat hlavní program konference, desítky workshopů a stovku uživatelských prezentací, sekce živých otázek a odpovědí s vývojovými týmy Esri, prohlédnout si přehlídku map a aplikací a k setkávání využít alespoň virtuální prostředí.

Téma: Vytvářet udržitelnou budoucnost

Tématem hlavního bloku konference byla udržitelnost. Na otázku, jak při snaze o její zachování používat technologie GIS, zaznělo mnoho odpovědí. Péče o naši planetu se odrážela nejen v úvodní přednášce prezidenta Esri Jacka Dangermonda, ale i v prezentacích hlavních řečníků: péče o lesy a horská střediska, vyrovnávání se s následky klimatické změny… Velmi zajímavé vystoupení měl také oceánograf Enric Sala, který se zabývá ochranou oceánů, zejména před intenzivním rybolovem.

Záznam hlavního programu z celého prvního dne včetně prezentace Jacka Dangermonda.

Reportér National Geographic Paul Salopek putuje pěšky z Afriky přes Asii, Aljašku a západní pobřeží Ameriky až do Ohňové země. Po cestě hovoří s lidmi, které potká, a z jejich příběhů skládá komplexní pohled na současný svět. Jednotlivé lidské osudy se totiž podle něj navzájem ovlivňují a společně utvářejí globální události lidstva. Při svém putování již našel několik pravidel, která kladně ovlivňují vývoj lidských společností – stavět na moudrosti minulých generací, sdílet své prostředky s ostatními, zůstávat otevřený k novým podnětům a neizolovat se.

Neměli bychom zapomenout ani na prezentaci Freda J. Calefa, odborníka z NASA, o tom, jakou roli hrály mapy při přistání vozidla Perseverance na Marsu a jak jsou důležité i v současnosti při plánování jeho misí.

Ocenění pro Geografickou služby Armády ČR

Jack Dangermond ve své přednášce ocenil organizace z celého světa za zvlášť přínosné využití technologií GIS. Mezi oceněnými byla také Geografická služba Armády ČR, která pomocí GIS vytvořila mapový portál pro Centrální řídicí tým COVID-19. (O projektu si můžete přečíst v časopisu ArcRevue.) Tento portál poskytuje "společný operační obraz" – vizualizaci a analýzu aktuální epidemiologické situace v kontextu dalších prostorových dat o území ČR (data z laboratoří a hygienických stanic, sklady HZS atd.), což pomáhá plánovat nasazení a distribuci prostředků při boji s epidemií.

Ukázka z mapového portálu pro CŘT COVID-19.

Žhavé novinky, ale i vylepšení stávajících programů

Technologické prezentace představily nové, zajímavé produkty. V cloudu ArcGIS Online se nyní výrazně rozšířily možnosti práce s rastrovými daty. Prostřednictvím ArcGIS Image for ArcGIS Online uživatelé získají specializované úložiště a nástroje pro rastrovou analýzu a vizualizaci, vše v online prostředí.

Dalším novým rozšířením ArcGIS Online je ArcGIS Velocity, které pracuje s daty měnícími se v reálném čase – například s polohou vozidel či se stavem kontinuálně měřících čidel. Data dokáže v reálném čase přijímat, zpracovávat, analyzovat a vyhodnocovat. I zde je velkou výhodou dostupnost všech nástrojů prostřednictvím webového rozhraní.

ArcGIS GeoBIM je řešení, které propojuje světy ArcGIS a Autodesk Construction Cloud. Podporuje vizualizaci z obou prostředí a jejich vzájemnou spolupráci.

Site Scan for ArcGIS umožňuje naplánovat snímkování z dronu/UAV, a to jak trasu, pokrytí plochy a směr letu, tak i kontrolu zón vyžadujících speciálních povolení (a případně jeho obstarání). Trasy všech letů jsou v tomto prostředí také uloženy společně s informacemi, jaký dron trasu nalétal, který pilot jej řídil, a dalšími daty. Podrobně se s těmito funkcemi můžete seznámit ve videoukázce:

Kubernetes je systém pro orchestraci a virtuální kontejnerizaci procesů na úrovni operačního systému. Umožňuje nasadit ArcGIS Enterprise ve virtuálním prostředí, které má vynikající škálovatelnost a dostupnost. Pro uživatele se přitom nic zdánlivě nemění – ArcGIS Enterprise provozovaný na Kubernetes vypadá zcela jako jeho tradiční nasazení.

Zajímavou novinkou je využití herních enginů pro vizualizaci 3D dat a virtuálních modelů měst (či digitálních dvojčat). Video mluví samo za sebe: 

Mnoho novinek bylo představeno i v tradičních aplikacích – ArcGIS Pro, MapVieweru na ArcGIS Online, v mobilní aplikaci ArcGIS Field Maps a v mapách s příběhem: ArcGIS StoryMaps.

GIS v praxi

Poslední den konference patřil oborovým seminářům. Specializované přednášky se tak týkaly například správy inženýrských sítí, nasazení GIS u hasičů a záchranářů, v humanitárních organizacích, v obchodu, bankovnictví a v desítkách dalších oborů. Završily se tím čtyři inspirující dny plné zajímavých projektů a nových technologií.

Záznamy z hlavního bloku přednášek a z technologické sekce si můžete kdykoliv znovu přehrát na YouTube kanálu Esri Events. Jsou tak přístupné i pro ty, kdo na konferenci nebyli přihlášení.

A nezapomeňte, že česká uživatelská konference se bude konat 3. a 4. listopadu 2021. Více informací si o ní přečtete na stránce Konference GIS Esri v ČR.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy

Jak vypadala uživatelská konference Esri 2020?

Od 13. do 16. července 2020 se uskutečnil další ročník uživatelské konference Esri, který se vzhledem k pandemii COVID-19 konal virtuálně.
Zprávy

Jak bylo na Esri Developer Summit

Esri Developer Summit je konference zaměřená na technickou stránku technologií ArcGIS. Letos se konala virtuálně ve dnech 6. až 8. dubna a v naší reportáži vám přinášíme to nejzajímavější, s čím se naši kolegové během konference setkali.
Zprávy

První virtuální Konference GIS Esri v ČR

Ve dnech 4.–5. listopadu se kanceláře firmy ARCDATA PRAHA proměnily na dvě profesionální vysílací studia. 29. ročník Konference GIS Esri v ČR se totiž stal prvním, který se musel odehrát pouze virtuálně.

ARCDATA PRAHA

Víte, že většina dat má nějaký prostorový kontext?
Zboží i zákazníci se někde nacházejí a někam putují; všechny události se někde odehrávají.
V této složce dat je ukryt obrovský potenciál.
Pojďte ho objevit s námi a nechte se inspirovat, jak může GIS pomoci i vám.

Esri logo