Jak vypadala uživatelská konference Esri 2020?
Od 13. do 16. července 2020 se uskutečnil další ročník uživatelské konference Esri, který se vzhledem k pandemii COVID-19 konal virtuálně.
Ač by se mohlo zdát, že virtuální forma s sebou ponese smutný podtext, který se promítne do celého průběhu konference, ukázal se pravý opak. Díky novému formátu se na konferenci totiž přihlásil rekordní počet uživatelů (celkem se registrovalo více než 86 000 účastníků z celého světa) a organizátorům se do nového konferenčního formátu podařilo přenést i většinu tradičního obsahu. Pro účastníky tak byl připraven program plný přednášek, inspirativních hostů, technologických sekcí s workshopy, virtuální výstava map a posterů a účastníci se dokonce mohli i vzájemně setkávat, byť jen virtuálně.
Konference byla tradičně zahájena vizionářským úvodním slovem Jacka Dangermonda. Upozornil na aktuální environmentální i sociální problémy dnešní společnosti. Poté vyzdvihl práci uživatelů, kde díky ukázce urbanistické vizualizace Magistrátu města Brna měla své zastoupení i Česká republika.
Technologické novinky
Opomenuty samozřejmě nezůstaly ani technologie ArcGIS a druhý den se tak nesl ve znamení novinek, které představili specialisté a odborní pracovníci z Esri. Pokud jste nestihli sledovat novinky z technologické sekce, nevadí – videa z této části konference najdete na YouTube kanálu Esri. A pokud jste milovník čísel, možná vás zaujme, že v rámci konference proběhlo 370 workshopů a bezmála 160 oborových sekcí.
Česká stopa na konferenci
Nedílnou součástí konference byla virtuální galerie map a online aplikací, kam přispívali uživatelé z celého světa. Do této sekce se se svojí Mapou s příběhem zapojila i Masarykova univerzita, která v roce 2019 oslavila své sté výročí od založení, a tak si jako téma zvolili historii univerzity se zaměřením na užívání GIS technologií. Nebyli to však jediní zástupci české GIS komunity, dalším českým úspěchem bylo zařazení mapové aplikace ČGS do sbírky Esri Map Book.
Důležité je zmínit také udílení cen Special Achievement in GIS, z nichž jedna opět putovala i do Česka. Za svůj projekt koordinace tísňových linek bylo oceněno Generální ředitelství Hasičského sboru ČR.
Letošní inovativní pojetí, které bylo podmíněné okolnostmi světové pandemie, přineslo netradiční formu konference, která ovšem na kvalitě obsahu neubrala. Naopak, konferenci jsme si užili a již nyní jsme zvědaví, jak bude vypadat následující ročník.